Výber realizačnej firmy

Výber realizačnej firmy

Výber realizačnej firmy

Ak už viete, ako bude Váš nový domov vyzerať a čo všetko sa chystáte zmeniť je nutné rozhodnúť sa kto bude prestavbu realizovať. Ak sa chystáte len pre drobné úpravy a zmeny, ako je vymaľovanie interiéru, výmena kobercov či pokládka plávajúcej podlahy začať môžete prakticky okamžite. Práce tohto rozsahu zvládne každý zručný domáci majster. Ak však nastane situácia, že potrebujete zmeniť celkovú dispozíciu, vymeniť elektroinštaláciu, či kompletne rekonštruovať kúpeľňu, odporúčame jednoznačne obrátiť sa na odborníkov. Táto časť je asi najťažšia na celej prestavbe. Pokúsime sa Vám poradiť, na čo si dať pozor pri výbere firmy, ktorá má Váš sen premeniť na skutočnosť. Prajeme Vám pevné nervy a šťastnú voľbu.

Ako teda vybrať „tú správnu“ firmu. V tejto časti Vám povieme niekoľko základných pravidiel, tipov a návodov ako minimalizovať možnosť že narazíte na neserióznu spoločnosť.

Doba realizácie

Firmám ktoré sľubujú rekonštrukciu bytového jadra za 3 dni je lepšie sa vyhnúť. Každý materiál ma predpísané doby schnutia a nedodržiavanie technologických prestávok a postupov bude mať za následok to, že jednotlivé materiály sa nebudú správať tak ako očakávame a ako to deklaruje výrobca. Ak je odhadovaná doba realizácie výrazne kratšia ako u iných ponúk môže to znamenať problém. Našim klientom vždy hovoríme reálne termíny realizácie.

Cena:

Viac ako 40 % zákazníkov sa rozhoduje pri výbere stavebnej firmy výhradne podľa ceny. Toto môže byť veľmi nebezpečné. Firmy s podozrivo nízkou cenou môžu nechať práce realizovať nekvalifikovaným pracovníkom, ktorých nebude nik kontrolovať. Alebo sa použijú materiály nevhodné pre dané podmienky stavby, len preto aby bola cena čo najnižšia. Vysoká cena však nie je zárukou kvality. Preto podozrivo nízke alebo naopak premrštené cenové ponuky by ste mali hneď v úvode vyradiť.

Veľmi dôležitá je kompletnosť cenovej ponuky. Nie raz sa totiž stáva, že cenovo veľmi výhodná ponuka napokon až taká výhodná nebude. Všímajte si preto čo je v nej zakomponované a či skutočne obsahuje všetko čo ste požadovali. Zahŕňa cena aj odvoz a likvidáciu odpadu? Je v cene aj doprava? A čo vynosenie materiálu na šieste poschodie. Niekedy dôležité položky do rozpočtu jednoducho „zabudnú“ pridať alebo je cenová ponuka bez DPH, no nikde o tom nie je zmienka.

Osobitnou kapitolou je ponuka realizovať práce bez DPH, teda bez papiera. Možnosť ušetriť na DPH už tak nemalé náklady je niekedy lákavá, no pamätajte že bez dokladu strácate akúkoľvek možnosť reklamovať prípadné nedostatky.

Cenovú ponuku vypracujeme najpresnejšie ako je možné. Po obhliadke a podpísaní zmluvy o dielo je dohodnutá cena pre nás záväzná.

Jedna dodávateľská firma vs. partie živnostníkov

Táto časť je o niečo obsiahlejšia, preto sa jej pokúsime venovať v určitých častiach. Nakoľko veľa zákazníkov sa pri realizácii stavby nerozhodne pre jednu dodávateľskú firmu, ale projekt nechajú realizovať viacerým dodávateľom, väčšinou živnostníkom. Týmto spôsobom je možné ušetriť niekedy nemalé finančné prostriedky, aj keď tento trend je v súčasnosti už na ústupe. Ak poznáte šikovné a overené partie živnostníkov je táto alternatíva môže skutočne pomôcť ušetriť nejaké finančné prostriedky.

Avšak nižšia cena vyžaduje podstatne vyššiu angažovanosť zákazníka, kde musí sám koordinovať jednotlivé partie, kde je niekedy veľmi náročné dosiahnuť plynulosť postupu jednotlivých profesií. Taktiež môže nastať problém pri riešení prípadnej reklamácie, kedy sa jednotlivé partie vždy vyhovárajú na chybu toho druhého. Horším prípadom je ten, keď sa takáto partia rok či dva po prácach u Vás rozpadne, a vy si jednoducho nemáte u koho uplatniť reklamáciu. Pokiaľ si pre svoj projekt vyberiete firmu, za všetky práce a záruky zodpovedá iba jeden subjekt.

Referencie:

Prezrite si referencie od firiem ktoré reagovali na Váš dopyt. Referencie nie sú len prázdne heslo z reklamného letáku. Je dôležité zistiť, aké stavby realizovala spoločnosť, ktorej sa chystáte zveriť svoje nové bývanie. Tí najlepší Vám poskytnú kontakty na predchádzajúcich klientov, u ktorých si môžete overiť základné informácie, ako boli spokojný s prácou či prístupom. V časti referencie nájdete niekoľko ukážok prác ktoré sme realizovali, na požiadanie poskytneme kontakt na zákazníkov, u ktorých už bola rekonštrukcia ukončená.

Zmluva:

Zmluva je skutočným základným kameňom Vášho spokojného bývania. Často býva najdôležitejšou časťou celého konania. Prečítajte si podrobne v pokoji návrh zmluvy. Všetky podmienky ktoré ste si vyjednali a dohodli s realizačnou firmou je nutné spísať a zakomponovať do zmluvy. Pri stavbách väčšieho rozsahu (cca 35 000 € a viac) nie je na škodu k zmluve prizvať právneho zástupcu, ktorý zaistí že zmluva nebude pre Vás nevýhodná. Tieto právne úkony nie sú práve najlacnejšie, no v konečnom dôsledku Vám môžu ušetriť tisíce eur. Pri podstatných zmenách, ktoré nastanú počas realizácie je nutné spísať dodatok. Takýmito zmenami môže byť napr. zvýšenie ceny pri prácach navyše, ktoré si zákazník pôvodne nežiadal. Nikdy nepristúpte na ponuku realizovať prestavbu bez zmluvy. Jednanie typu: „Šéfko, veď to nejako spravíme, nebojte sa.“ Vedú najčastejšie k problémom každého druhu, ako je bezdôvodné navyšovanie ceny, nedokončené práce, žiadna možnosť reklamácia, nulová šanca dosiahnutia nápravy. Preto všetko čo ste si dohodli ľudovo povedané, dajte na papier. Je potrebné si uvedomiť, že chráni nielen Vás, ale aj stavebnú firmu. Nikdy zmluvu nepodpisujte pod nátlakom. Zmluvy vždy konzultujeme so zákazníkmi, v prípade potreby zakomponujeme potrebné podrobnosti.

Platové podmienky:

Záloha je nutnosť, avšak v primeranej výške. Neplaťte 70% zálohu, či dokonca celú sumu vopred. Seriózne firmy požadujú pri začatí prác zálohu len na materiál, nikdy nie na prácu. Väčšinou platí pravidlo, že vysoké zálohy požadujú práce podvodníci a nekorektné partie, ktoré vedia že práce nebudú realizované v požadovanej kvalite, alebo dokonca nebudú vykonané vôbec. U nás je štandardom, že zálohu požadujeme len na materiál. Vykonané práce sú platené priebežne, po predchádzajúcej kontrole investora. Pokiaľ nebudete spokojný s prevedením a realizáciou, danú časť jednoducho nevyplatíte. Vždy zaplatíte len za to s čím budete spokojný. Máte tak istotu že s konečným výsledkom budete maximálne spokojný.

Čo dodať na záver. Snáď len toľko, že seriózna firma sa pred Vami neskrýva ani nezatajuje žiadne informácie. Reaguje na maily, dvíha telefóny, viete kde má zastúpenie, sídlo, kancelárie. Môžete si byť istý že aj v prípade reklamácie bude postupovať férovo a vy budete nakoniec spokojný. Tiež si môžete byť istý, že zaplatené zálohové platby budú naozaj použité na nákup stavebného materiálu a vy sa nestanete obeťou podvodu. Za svoje poctivé peniaze si zaslúžite poctivý výrobok či službu. Preto mimoriadne dbajte na výber firmy, ktorá má Váš sen premeniť na skutočnosť. Našim cieľom je poskytovať zákazníkom nielen dodanie dohodnutých tovarov a služieb, ale ponúknuť vždy niečo navyše. Možno aj preto po skončení prác nie sme s majiteľom „na nože“, ale práve naopak.